• ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ ۱۷:۲۹:۵۷
  • در آموزش یونجه
  • توسط aranjbarha
  • بازدید: 542
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ ۱۰:۴۶:۳۴
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

کدام استراتژی برای اصلاح خاکهای شور بهترین راه حل است؟؟


Which strategy is the best for remediation of the saline soils?*استفاده از مواد آلی؟ ( Use of organic materials?)
*شستن خاک؟ ( Washing the soil?)
*از گیاهان استفاده می کنید؟ (Using the plants?)
*روش های دیگر؟( other methods?)

روش های مؤثر بسیاری برای بهبود زمین های تحت تأثیر نمک وجود دارد ، مانند شستشوی خاک ، اصلاح شیمیایی و گیاه شناسی. ترمیم خاک تحت تأثیر نمک، با استفاده ازمواد شیمیایی شامل گچ (CaSO4.2H2O) ، کلسیت (CaCO3) ، کلرید کلسیم (CaCl2.2H2 O) و مواد آلی (کود دامی ، کود کود سبز ، اصلاح آلی و پسماندهای جامد شهری) ، یک رویکرد موفقی است که در سراسر جهان به کار گرفته شده است. این روش مؤثر ، کم هزینه و ساده است. خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی خاک در مناطق تحت تأثیر نمک با استفاده از OM(مواد الی) بهبود یافته و منجر به رشد و نمو گیاه می شود. بنابراین ، استفاده از OM برای اصلاح خاک برای استفاده پایدار از اراضی و بهره وری محصولات زراعی مهم است.

شیوه های مدیریت محصول برای استفاده بی خطر از خاک های آلوده به نمک و آب شور در درجه اول شامل انتخاب محصولات مقاوم به شوری، مدیریت بذرها و مزارع درجه بندی برای به حداقل رساندن تجمع محلی نمک ها ، مدیریت خاک ، بهبود کارآیی آب و خاک و نظارت بر شوری برای ارزیابی نیازهای آبشویی و زهکشی می باشد.

کانال تلگرام راهنمای کشت یونجه

توجه مهم به مدیریت محصول شامل موارد زیر است:
1.ژنوتیپ های مناسب محصول برای عملکرد رضایت بخش در شرایط شور موجود و پیش بینی شده
2.روشهای مناسب کاشت برای به حداقل رساندن شوری در مجاورت بذر 
3.حفظ آب خاک در مقادیر نسبتاً بالایی برای رشد گیاهان
4.مدیریت مناسب خاک از قبیل خاکورزی ، شخم زدن ، ماسه زنی و اصلاحات شیمیایی ، کودهای معدنی ، کودهای آلی و مالچ برای بهبود ماده آلی خاک و افزایش نفوذ خاک 
5.انتخاب یک سیستم توزیع آب کارآمد و برنامه ریزی آبیاری

شوری خاک

روش های  از بین بردن شوری خاک:


1.خراشیدن (Scraping )
حذف نمکی است که به صورت مکانیکی روی سطح خاک انباشته شده اند. این موفقیت کوتاه مدت است و ممکن است به طور موقت رشد محصول را بهبود بخشد.
2.شستشو (Leaching)
این موثرترین روش مدیریت برای از بین بردن نمک ها از منطقه ریشه خاک است. رکود آب شیرین می تواند نمک موجود در مزرعه را حل کند. اکنون این آب با نمک های حل شده می تواند از مزرعه خارج شود. به این ترتیب نمک ها را می توان از قسمت تحت تأثیر نمک جدا کرد. شستشو ترجیحا باید زمانی انجام شود که رطوبت خاک کم باشد و سطح آب زیرزمینی عمیق باشد. شستشو در ماه های تابستان کمتر موثر است زیرا مقادیر زیادی آب در اثر تبخیر از بین می رود. اگر آب شیرین کافی در دسترس نباشد ، می توان از آبهای با شوری کمتر (EC 0.25 dS / m )نیز استفاده کرد.
3. زهکشی (Drainage)
وضعیت نامناسب زهکشی منجر به تجمع آب باران در مناطق کم ارتفاع در فصل بارندگی می شود. در صورت عدم تخلیه مناسب ، سطح آبهای زیرزمینی طی 5 الی 10 سال به کمتر از 2 متر افزایش می یابد و باعث تجمع نمک ها به دلیل تبخیر از سطح می شود. به طور کلی ، عمق بحرانی سطح آب بین 1.5 تا 3.3  متر برای بررسی شوری نمک متغیر است. بنابراین زهکشی برای جلوگیری از شور شدن ضروری است.
4- فرکانس یا دور آبیاری (Irrigation frequency)
آبیاری های مکرر با نگه داشتن خاک در بالاترین میزان رطوبت خاک از تجمع نمک جلوگیری می کنند. بنابراین محصولات زراعی که  در خاک های شور رشد می کنند و باید به طور مکرر آبیاری شوند.
5- روش آبیاری ( Irrigation method)
آبیاری آبپاش یا قطره ای روش ایده آل برای آبیاری مکرر و در مناطقی با کمبود آب می باشد. شستشوی نمک های محلول در این روش ابیاری با کارآیی بیشتری انجام می شود در حالی که با روش های آبیاری غرقابی چنین شرایطی حاصل نمی شود.
6. استفاده صحیح از آب آبیاری (Proper use of irrigation water)
بهتر است آب بدون نمک یا با شوری کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .
7. مدیریت باروری خاک و جلوگیری از کود دهی بیش از اندازه به خاک ( Management of soil fertility throughproper fertilizer application)
به طور کلی خاک های شور از نظر باروری ضعیف هستند. واکنش نیتروژن در صورت استفاده از کودهای سبز  بهتر است. با این حال ، زراعت بیش از حد در خاک بسیار شور هیچ ارزشی ندارد. استفاده از کودهای دارای اسید مانند فرم آمونی و آمید به افت سطح pH خاک کمک می کند.
8. مالچ ( Mulching)
نمک زدایی خاک به ویژه وقتی که سطح آب کم عمق است و شوری آب زیرزمینی زیاد است با بررسی میزان تجمع نمک در سطح خاک ، مالچ می تواند تبخیر از سطح خاک را کاهش داده و جریان رو به پایین آب خاک را در آنجا ترغیب کند.
9. قرار دادن بذر یا نهال ( Placement of seed or seedling)
نمک ها در قسمت سطحی خاک جمع می شوند. بنابراین کاشت بذر در اطراف پشته ها به آنها کمک می کند تا در خاک شور کارایی بهتری دارند .
10.استفاده از محصولات قابل تحمل به نمک (Growing salt tolerant crops)

کانال تلگرام راهنمای کشت یونجه

گچ  می تواند اصلاحی برای خاک شور باشد؟
استفاده از مواد اصلاحی مانند گچ ممکن است برای نمک زدایی ضروری نباشد اما می تواند با تأمین میزان نفوذ بیشتر در خاک با تهیه مداوم کلسیم محلول در آب شسته شده ، روند را تسریع کند. بنابراین ، نیاز به استفاده از گچ به میزان نفوذ خاک ، الکترولیت و کلسیم خاک و آب آبیاری بستگی دارد. بنابراین ، خاک های با بافت سبک نیازی به استفاده از گچ ندارند ، در حالی که خاک های سنگین نیاز به گچ دارند. استفاده از گچ می تواند شوری خاکهای عمیق تر را کاهش دهد اما در خاکهای سطحی اثری نشان نمی دهد.


خلاصه:
خاک های شور به طور بالقوه مولد هستند. برای اطمینان از امنیت غذایی جمعیت روزافزون در حال افزایش ، باید تمام خاک های مشکل ساز اصلاح شوند. غلظت نمک های محلول در خاک شور با روش فوق می تواند به حداقل برسد و باروری خاک افزایش یابد. تحمل محصولات زراعی از طریق ذخایر ریشه مقاوم در برابر نمک ، رویکرد ژنتیکی و مولکولی آن باعث می شود عملکرد بهتری در خاک های شور حاصل شود.

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.