• در آموزش یونجه
  • بازدید: 25104
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۲/۲۱ ۱۵:۲۶:۳۶
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

انواع رقمهای مختلف بذر یونجه داخلی و خارجی


ارقام مختلف یونجه

ارقام یونجه موجود در ایران شامل ارقام خارجی و محلی است . ارقام یونجه محلی در مقایسه با ارقام اصلاح شده خارجی در دوسال اول کشت عملکرد متوسطی دارند ولی برای سالهای بعد میزان محصول این ارقام بهبود می یابد. جهت انتخاب ارقام یونجه محلی یونجه بایستی به وضع جغرافیایی محل رشد گیاه توجه نمود بعنوان مثال چنانچه ارقام یونجه مقاوم به سرما مورد نظر باشد بایستی از یونجه های بومی مناطق سردسیر ( مانند یونجه همدانی ) که به احتمال قوی دارای عوامل وراثتی مقاوم به سرما هستند استفاده نمود.

ارقام یونجه های ایرانی عبارتند از

همدانی، بمی، یزدی، قره یونجه، بغدادی، مهاجرانی، قره یونجه خورونده، هراتی، افغانی، فامنین و نیکشهری و……
 
ارقام خارجی
ارقام یونجه موجود در بازارهای دنیا را بر حسب منطقه جغرافیایی آنها نامگذاری می کنند لذا ارقام مختلف یونجه خارجی به نام های یونجه آرژانتین، جنوب افریقا ، یونجه پرواس (مبدأ جنوب شرقی فرانسه ) ، یونجه بوفالو(مبدأ کانزاس ایالت متحده ، آمریکا) ، یونجه ویلیامس بورگ ( مبدأ کانزاس ) ، یونجه تالنت ( مبدا فرانسه ) ، یونجه ترکستان  (مبدا ترکمنستان ) ، یونجه هارایسان ( مبدا ترکستان ) ، یونجه اورستان ( مبدا ترکستان ) ، یونجه گریم ( مبدا آلمان ) ، یونجه کوزاک ( مبدا روسیه ) یونجه کانادایی ، یونجه رولاک (مبدا هندوستان) ، یونجه بالتیک ، یونجه هاردیگان ( رقم اصلاح شده مخصوص مناطق مرطوب و نسبتاً مرطوب ) ، یونجه رنجر ( رقم اصلاح شده از یونجه های کوزاک 45% ، ترکستان 45% ، لاداک 10% از امریکا) ، یونجه های ،آتلانتیک ، یونجه ناراگامنت ( یونجه اصلاح شده ) ماساسرسا (مبدا امریکا)  و اخیرا یونجه CUF101( مبدا امریکا)،PACIFIC STAR با مبدا امریکا،PACIFIC GOLD با مبدا امریکا که برای اولین بار توسط شرکت بازرگانی رازبان به کشاورزان ایرانی معرفی شده است.


رقم های يونجه موجود در ايران 

رقم هاي يونجه موجود در ايران شامل ارقام خارجي و يا محلي است. ارقام يونجه محلي در مقايسه با رقم هاي اصلاح شده خارجي در دو سال اول كشت عملكرد متوسطي دارند، ولي براي سال هاي بعد ميزان محصول اين رقم ها بيشتر و مطمئنتر است. براي انتخاب از رقمهاي محلي يونجه بايستي به وضع جغرافيايي محل رشد گياه توجه كرد. به عنوان مثال چنانچه رقم هاي يونجه متحمل به سرما مورد نظر باشد، بايستي از يونجه هاي بومي مناطق سردسير (مانند قره يونجه و يونجه همداني) كه به احتمال قوي داراي عامل هاي وراثتي تحمل به سرما هستند استفاده كرد. رقم هاي يونجه موجود در ايران برحسب نام ناحيه اي كه در آنجا كشت مي شود نامگذاري شده اند.

  بذر یونجه

يونجه همدانی

مشخصه بارز اين رقم رشد و نمو در مناطق سرد و مقاومت زياد به سرماي زمستان است. يونجه همداني نسبت به يونجه رنجر كه در گذشته براي كشت در مناطق سر دسير توصيه مي شد برتري هاي زيادي دارد. يونجه همداني رشد نسبي داشته و ساليانه بيش از 5 - 4 چين بيشتر توليد نمي كند. يونجه همداني داراي ساقه هاي بلند خشبي با شاخ و برگ به نسبت كم و بلنداي  بوته هاي آن به طور ميانگين تا 85 سانتي متر مي رسد و داراي برگ هاي متمايل به بنفش ميباشد. يونجه همداني به آب نياز فراواني دارد و هر 10 - 8 روز بايستي آبياری شود. بيشينه عملكرد اين رقم در زمان ظاهر شدن گل ها است. دانه های آن كوچك و درازای آن ها در حدود يك تا 1.2 ميلي متر است.

يونجه يزدی

مشخصه بارز يونجه يزدی كيفيت و عملكرد بالای آن است. اين رقم خاص مناطق معتدله بوده كه مي توان آن را در مناطق به نسبت گرم و خشك نيز كشت كرد. بلندای بوته در اين يونجه 60 - 50 سانتي متر بوده ولي داراي شاخ و برگ به نسبت زياد و برگ های بزرگتر است. برگ ها از رقم همداني بازتر بوده و ميزان كرك در يونجه يزدي بيشتر ازيونجه همداني است. به علت گرم و خشك بودن منطقه، ساقه های آن قوی تر و ضخيم تر از يونجه همداني است. 

يونجه بغدادی

اين رقم از عراق وارد ايران شده و بلندای بوته آن در حدود 100 سانتي متر است. برگ های آن بزرگ بوده و پوشيده از كرك و نياز آبي آن بالاست. يونجه بغدادی ويژه مناطق گرمسيری بوده به همين خاطر در نواحي جنوبي ايران و استان خوزستان كشت مي شود. از ويژگي هاي بارز اين يونجه مقاومت به گرماست به طوری كه در شرايطي مانند استان خوزستان بدون ركود در سرتاسر سال رشد مي كند. يونجه بغدادی به طور ميانگين ساليانه 10 چين در مناطقي مانند استان خوزستان توليد مي كند.

يونجه بمي

يونجه بمي مانند يونجه بغدادي ويژه مناطق حاره ای يا گرم است. بلنداي متوسطي درحدود 65 - 60 سانتي متر  داشته و برگ های به نسبت بزرگي دارد. اين رقم نيز ساليانه مي تواند تا بيش از 10 چين توليد كند. مقاومت يونجه بمي در برابر گرما و خشكی بيشتر از يونجه يزدی است. بذر يونجه بمي از يزدی بزرگتر است. برای كاشت در مناطق جيرفت و خوزستان و بم مناسب بوده، اين رقم نيز مانند رقم يزدی به يونجه هفت چين معروف است.
 

قره يونجه

مركز تنوع اصلي آن منطقه آذربايجان است. در برابر سرما متحمل است و برای كشت به صورت يونجه يكساله و حتی ديم در مناطق سرد، به ويژه آذربايجان مناسب است. اكوتيپ های پر شماری از قره يونجه وجود دارد كه می توان به اكوتيپ های اردوباد، بافتان و خواجه اشاره كرد. در بين اكوتيپ های قره يونجه تنوع بسيار ارزشمندی وجود دارد. اكوتيپ هایی از اين رقم برای تحمل شرايط تنش شوری و همچنين سرمای زمستانه وجود دارد. ميانگين بلندا در اين رقم در حدود 75 سانتی متر است و حدود 10 الي 11 گره درطول ساقه اصلي وجود دارد. شكل برگچه ها از نوع قلب وارونه يا "Obaordate" بوده و پيچش غلاف هاي اين رقم از نوع چپ گرد است.
 

يونجه نيك شهری

بلنداي بوته بين 100 تا 110 سانتي متر  است. برگ ها پهن و بزرگ بوده، مقاومت آن دربرابر گرما بيش از ديگر ارقام ايراني است و تا دماي حدود 50 درجه سلسيوس را بخوبي تحمل مي كند. نياز آبي و غذايي بالايي دارد و عملكرد آن در شرايط خوب زراعي در سال، توليد 35 تا 40 تن علوفه خشك است.
پاسیفیک گلد
بذر یونجه پوشش دار (Coated seed)

معرفی برخی ارقام غیره بومی و خارجی

موآپا

منشأ آن آمریکاست. در اصل از تلاقی یونجه های آمریکایی و آفریقایی به وجود آمده و در حقیقت از یونجه ای به نام آفریکنAfrican حاصل شده. این یونجه در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم است. تعداد برگ های آن نسبتاً زیاد و پر محصول است. ولی در برابر سرما حساس و ضعیف است. این یونجه برای مناطق گرم کشور مناسب است.جهت دیدن اطلاعات بیشتر از مشخصات این بذر اینجا کلیک کنید
 

یونجه مساسرسا

<خصوصیات شبیه موآپا>
 

یونجه درختی

حدود 27 سال پیش وارد ایران شده. تعداد زیادی شاخ و برگ دارد. نسبت به خشکی مقاوم است و برای مناطق بادخیز کشور مناسب است.
 

یونجه 2122

منشأ این یونجه ترکیه است. نیاز آن به آب بیش از سایر ارقام یونجه های یکساله است. بصورت دیم قابل کشت است و برای آن که در شرایط دیم محصول خوبی بدهد باید میزان بارش آن حدود 350 میلی متر باشد.
  

رقم رنجر

این یونجه چند ساله بوده و مرکز اصلی آن در آمریکاست. در اصل ترکیبی از یونجه های هند و ترکیه و آمریکاست. این رقم در مقابل سرما مقاومت زیادی دارد. شکل ظاهری آن شبیه به یونجه همدانی است، ولی میزان محصول آن تا پنج برابر یونجه همدانی است. ریشه اش در برابر بیماری ها بخصوص "نماتود" مقاوم است. ارتفاع یونجه رنجر از همدانی بیشتر است. تعداد چین آن نیز از یونجه همدانی بیشتر است.
 

یونجه کدی

مرکز عمل آمدن آن آمریکاست. این یونجه در برابر سرما مقاوم است. به آب کمی نیاز دارد. در مناطق کوهستانی به صورت دیم کشت می شود. به طوری که در ارتفاعات البرز و آذربایجان غربی و سایر مناطق سرد بخوبی رشد می کند. در مناطق معتدل هم در شرایط کم آبی محصول خوبی می دهد.
 

یونجه سیمرجنسک

مرکز اولیه آن شوروی سابق است. مقاومت آن در برابر سرما و خاک های نامناسب بخصوص خاک شنی بالاست و نسبت به خشکی خیلی مقاوم است. این یونجه برای مناطق مرتفع مناسب است. لازم به تذکر است که بهتر است یونجه "کدی"، "سیمر جنسک یا" و "رنجر" را در مناطقی که میزان بارندگی آن بین 250 تا 300 میلی متر است بصورت دیم بکاریم.
  

یونجه  سی یو اف 101

از دسته یونجه های بدون خواب تولید شده توسط دانشگاه فرزنو  کالیفرنیا است.مناطق کشت شده از این یونجه در آمریکا شامل ایالتهای کالیفرنیا و نیو مکزیکو  و نوادا و آریزونا و مکزیک قدیم و همچنین سایر نقاط جهان که دارای آب و هوای مشابه مانند افریقا و خاورمیانه است .در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم  است و همچنین مقاومت خوبی در برابر آفات و بیماریها دارد. با توجه به تولید علوفه با کیفیت و تناژ بالا میتواند جایگزین سایر گزینه ها ی قدیمی تر بذر خارجی مثل مساسرسا و مائوپا در ایران گردد.جهت دیدن اطلاعات بیشتر از مشخصات این بذر اینجا کلیک کنید .

بذر یونجه آمریکایی سی یو اف 101

رقم پاسیفیک استار

رقم پاسیفیک استار از دسته یونجه های دو منظوره مناسب کشت آبی و دیم است که با دارا بودن طول عمر بالا قابلیت برشهای مکرر در طول هر سال زراعی را نیز دارد. نسبت ساقه به برگ در این رقم بسیار عالی بوده و میانگین ارتفاع آن در حدود 100 سانتی متر است. پاسیفیک استار با عدد دورمانسی 9 از انواع یونجه های بدون خواب بوده ومناسب کشت در مناطقی ست که آب و هوای گرم و معتدل دارند. مناطق کشت شده از این رقم یونجه در آمریکا شامل ایالتهای کالیفرنیا،نیومکزیکو،نوادا،آریزونا و مکزیک قدیم و همچنین در سایر نقاط جهان که دارای آب و هوای مشابه مانند خاورمیانه وشمال آفریقا است.یکی از خصوصیات بارز پاسیفیک استار مقاومت بالا در برابر تنش کم آبی است که میتواند راندمان تولید را حتی با افزایش فواصل دفعات آبیاری همچنان حفظ کند و لذا بهروری مطلوبی نسبت به آب مصرفی دارد.این رقم بصورت اختصاصی و نظارت شده و منحصرا در دره امپریال ایالت کالیفرنیا، تحت همان شرایط جغرافیایی شدید که در آن رشد خواهد کرد، تولید می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

خلاصه مهمترین ویژگی این رقم به این شرح است:

1-تحمل بالا در برابر تنش کم آبی

2- حفظ بازدهی و بهره وری مطلوب مزرعه در مقابل کاهش دفعات آبیاری

3-مناسب اقلیمهای گرم و معتدل ایران با عدد دورمانسی 9

4- مقاومت بالا در برابر انواع بیماریهای خصوصا پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه
5-رویش مجدد سریع پس از برش و در نتیجه افزایش میانگین تولید در هر سال زراعی(طول رشد کم)

 رقم پاسیفیک استار    

بذر یونجه پاسیفیک گلد

رقم پاسیفیک گلد یکی از بذور برتر یونجه گرمسیری با پایداری و طول عمر عالی در کنار قابلیت برش مکرر در تمامی طول هر سال زراعی است. نسبت ساقه به برگ در این رقم بسیار عالی بوده و کیفیت علوفه آن بدلیل لیگنین پایین بسیار خوش خوراک و کم نظیر است. پاسیفیک گلد دارای مقاومت استثنایی به آفات و بیماریهای مختلف خصوصا پوسیدگی های فیتوفتورایی است.پاسیفیک گلد دارای تحمل بالا در برابر تنشهای شوری، کم آبی و گرما بوده که باعث میشود این رقم انتخابی ایده آل برای مناطق بسیار گرم جهان مانند بیابان های جنوب کالیفرنیا، شمال آفریقا و خاورمیانه باشد. این رقم بصورت اختصاصی و نظارت شده و منحصرا در دره امپریال ایالت کالیفرنیا، تحت همان شرایط جغرافیایی شدید که در آن رشد خواهد کرد، تولید می شود.

خلاصه مهمترین ویژگی این رقم به این شرح است و برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید:

1-تحمل بالا به تنش شوری

2-تحمل بالا به تنش کم آبی و خشکی

3-تحمل بالا در برابر تنش گرما و ساعات طولانی تابش آفتاب

4-طول رشد کم

5-بدون خواب با عدد درمانسی 10

6- مقاومت بالا به انواع بیماریها و آفات


بذر یونجه گرمسیری (آمریکایی) پاسیفیک گلد

بذر یونجه سیبولا

UC Cibola یک واریته جدید و بدون خواب زمستانه هست که دارای گل بنفش، رشد عمودی ،پایه بلند و آداپته شده با مناطق گرمسیری می باشد که به بیماری نماتد ریشه مقاوم شده است. نامگذاری سیبولا بر اساس نام پل سیبولا بر رودخانه کلورادو آمریکا میباشد که توسط کشاورزان آن منطقه نامگذاری شده است.
رقم UC Cibola یک رقم سنتتیک است که از 100 بوته ی والد انتخاب شده و در دو خط آزمایشی از یونجه سه ساله کشت شده در خاک شنی در مجاور رودخانه کلورادو آمریکا تولید شده است.خاک به شدت با چهار نوع از نماتد ریشه آلوده بوده و قبل از انتخاب بوته های برتر جهت بذرگیری به شته آبی یونجه آلوده شده بودند که باعث افزایش مقاومت رقم سیبولا به این نوع نماتد ها و شته آبی شده است.
والد ها به ترتیب 46 ، 26 و 28 بوته از رقم UC Salton و رقم های UC76 و UC PX1971 در دو خط بودند که در سال 1979 به عنوان ژرم پلاسم منتشر شده و در برابر نماتد ریشه مقاوم بودند. این والد ها را میتوان به 9 منبع اصلی ژرم پلاسم به صورت زیر تقسیم کرد : 
M.Falcata 1% , ladak 1% , M. varia 3% , Turkisatan 11% , Chilean 14% , Peruvian 2% , Indian 21% , African 46% , Flemish 1 %

خلاصه مهمترین ویژگی این رقم به این شرح است و برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید:
1-تحمل بالا به تنش شوری
2-تحمل بالا به تنش کم آبی و خشکی
3-تحمل بالا در برابر تنش گرما و ساعات طولانی تابش آفتاب
4-طول رشد کم
5-بدون خواب با عدد درمانسی 9
6- مقاومت بالا به نماتد ها و شته آبی
بذر یونجه سیبولا

رقم سردسیری دورانگو

رقم دورانگو یک رقم سنتتیک یا مصنوعی با ژنوم بسیار متنوع است که از تلاقی واریته های Key و Crimatron VR انتخاب شده و 5 ژرم پلاسم از طریق انتخاب مجدد فنوتیپی با هدف مقاومت در برابر انواع بیماری ها و آفاتی مانند آنتراکنوز، وسیدگی فایتوفتورایی ریشه، پژمردگی ورتیسیلیومی، شته نخود، شته خالدار یونجه و شته آبی  در آن ممزوج شده است. عدد دورمانسی این رقم 7 می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

خصوصیات بارز این رقم به شرح زیر می باشد :
1- دارای مقاومت بالا در برابر انواع بیماری ها
2- دارای ژرم پلاسم متنوع و ممتاز از برترین اکوتیپهای مطرح جهانی
3 - دارای مقاومت بالا در برابر سرما و مناسب کشت در مناطق کوهستانی با دورمانسی 7
4- خوش خوراک رقم سردسیری AR15

رقم AR-15 یک واریته ترکیبی و انتخاب شده از جمعیت توسعه یافته از یک ناحیه بسیار محدود است.رقمAR-15  تقریباً شامل  ژرم پلاسم استرالیایی 65%(U.S)  و 35% ژرم پلاسم آرژانتینی است . معیار انتخاب ابتدا بر اساس عملکرد(بازده) بالای علوفه بوده است. سپس قدرت و ایستادگی گیاه پس از 4سال برداشت،و در نهایت فقدان بیماری های تاج، ریشه و مقاومت به شته. مزارع گونه‌های آزمایشگاهی در ایستگاه Bellocq و  Coronel Suarez (بوینس آیرس آرژانتین) در طول سه سال برای بررسی عملکرد و مقاومت علوفه‌ها پرپا شد و تست های مرتبط صورت گرفت.رنگ گل در این رقم 48% بنفش تیره و 52% بنفش متوسط است . AR-15 دارای مقاومت کم به پوسیدگی باکتریایی ، مقاومت نسبی ( متوسط) به آنتراکنوز، شته نخود و پوسیدگی ورتسیلیومی، مقاومت به نماتد ساقه، شته خالدار یونجه و پوسیدگی فایتوفتورایی ریشه. مقاومت بسیار بالا به شته آبی یونجه و پوسیدگی فوزاریومی دارد. نرخ خواب پاییزی(عدد دورمانسی) 6 است.جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

بذر يونجه هايي که امروزه کشت مي شوند به 4 گروه تعلق دارند:
- گروه يونجه هاي معمولي جنس Medicago sativa داراي گل هاي بنفش رنگ هستند و بطور زيادي کشت مي شوند.
- گروه يونجه هاي ترکستان که همان يونجه هاي معمولي هستند ولي مرکز پيدايش آنها آسياي مرکزي هستند. در اين گروه رشد مجدد خيلي کم است.
- گروه يونجه هاي الوان جنس Medicago media هستند. اين گروه بر خلاف گروه اول داراي گلهاي الوان هستند. کاشت اين گروه اگر به منظور توليد بذر باشد عملکرد بذري پائيني دارند.
-گروه نان هاردي که اين گروه داراي رشد عمودي زيادي هستند. خواب زمستاني در آنها خيلي کوتاه است و يا مي توان گفت اصلا خواب زمستاني ریخت شناسی ندارد

بذر پوشش دار 
اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.