• ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ ۰۹:۳۲:۲۳
  • در آموزش یونجه
  • توسط aranjbarha
  • بازدید: 520
  • اخرین ویرایش: -/-
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

تناوب چیست؟چنانچه زارعی فقط به تولید یک محصول در مزرعه خود بپردازد و یا همیشه یک محصول را در یک قطعه زمین بکارد، نه تنها حداکثر بازده را از کار و عوامل تولید در دراز مدت به دست نمی آورد، بلکه با عواملی نظیر نقصان تدریجی عملکرد طی سال های متوالی، توسعه علف های هرز، آفات و بیماری های گیاهی، فرسایش و نقصان باروری خاک، عدم بهره گیری ازعوامل تولید مانند آب آبیاری، نیروی کار و ماشین آلات در بخشی از سال و در نتیجه هدر رفتن سرمایه، نوسانات قیمت محصول در بازار و عوامل نامساعد محیطی پیش بینی نشده روبرو می گردد. 

توالی زمان کاشت محصولات مختلف را در یک قطعه زمین با ترتیب ثابت را تناوب زراعی می گویند. تناوب زراعی مطلوب آن است که باعث افزایش عملکرد محصولات مورد کاشت(نسبت به کاشت مستمرآنها در یک قطعه زمین) گردد،  سبب حفاظت آب و خاک شده و بازده اقتصادی کار و سرمایه را افزایش دهد.

گیاه یونجه طی چندین سال عمر خود، مقدار زیادی ازت و مواد آلی در خاک باقی می گذارد. ازت تثبیت شده در گره های موجود در ریشه به صورت آلی بوده،با افزایش سن گیاه بتدریج این گره ها از ریشه گیاه جدا شده و در خاک قرار گرفته و تجزیه می شود و ازت آن به فرم معدنی و قابل استفاده برای گیاه بعدی در می آید. برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد باید زمانی که هنوز عملکرد خوبی دارد آن را زیر خاک نمود. اگر در زیرو رو نمودن آن تاخیر کنیم یا مورد حمله علف های هرز قرار گیرد دیگر برای گیاه بعدی سودمند نخواهد بود.
از هر هکتار مزرعه یونجه، بسته به شرایط رشد، سالانه حدود 70 تا 120 کیلوگرم ازت به خاک اضافه می شود. بنابراین گیاه بعدی باید نیاز ازتی بالایی داشته باشد و از طرف دیگر نسبت به ازت بالای خاک مقاوم بوده و ورس نکند. از جمله گیاهانی که چنین خصوصیتی دارند، می توان  ذرت، چغندرقند، پنبه و سیب زمینی را نام برد.
از آنجایی که زیادی ازت در خاک باعث ورس در گندم می شود لذا این گیاه را نبایستی بلافاصله بعد از یونجه در تناوب قرار داد و معمولا یک گیاه وجینی با نیاز ازتی بالا مابین یونجه و گندم قرار می گیرد و اگر بخواهیم در تناوب گندم را بعد از یونجه قرار دهیم بایستی از ارقامی که کودپذیری بالایی دارند و نسبت به ورس مقاوم می باشند استفاده کرد. در مقایسه با گندم، جو، حساسیت بیشتری نسبت به ورس دارد.

کانال تلگرام راهنمای کشت یونجه

تولید اقتصادی یونجه در تناوب 4-3 سال بوده و نباید بیش از این زمین را اشغال کند. برای یونجه تناوب های زیر پیشنهاد می شود: 
1 تناوب چهارساله: یونجه - یونجه - یونجه - ذرت علوفه ای یا دانه ای
2تناوب شش ساله: یونجه - یونجه - یونجه - یونجه - ذرت علوفه ای - گندم یا جو
در مناطق سردسیر
یونجه(چندسال)-چغندرقند یا سیب زمینی- گندم یا جو
چنانچه در منطقه ای هدف علوفه باشد می توان از تناوب زیر استفاده کرد:
یونجه(چندسال)-ذرت علوفه ای- گندم یا جو

*همچنین می توان یونجه را بعد از گیاهان وجینی مانند چغندر و صیفی جات، کاشت.


تناوب زراعی


منابع:
تحقیق گیاه یونجه ( ۱۳۸۲ یدالله ظروفی )
جزوه زراعت گیاهان علوفه‌ای مهندس علیها دانشگاه آزاد
 زراعت در مناطق خشک دکتر عوض کوچکی
شیمی.پرویز (سس و مبارزه با آن زیتون شماره ۱۳۳)
مداح. محمد باقر.(سس یونجه و مبارزه با آن از انتشارات ترویج شماره ۱۶۳)

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.