• ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ ۲۲:۵۶:۴۱
  • در آموزش یونجه
  • توسط aranjbarha
  • بازدید: 514
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ ۱۸:۱۱:۵۹
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
سوسک های تاول زا

سوسک های تاول زا (Blister beetle )این سوسک ها در یونجه می توانند باعث بیماری و مرگ در دام ها، به خصوص اسب ها شوند. این سوسک ها حاوی کانتاریدین (Cantharidin)، یک ماده ی تحریک کننده شیمیایی هستند که می تواند تاول های داخلی و خارجی بدن را ایجاد کند. اگرچه موارد اندکی در مورد تلفات در گاو و گوسفند وجود دارد اما یونجه الوده به کانتاریدین برای اسب ها کشنده است. مقدار کانتاریدین لازم برای کشتن اسب 1 میلی گرم در هر کیلو گرم وزن اسب است. سوسک های تاول زا، بسته به گونه ها از نظر سمیت متفاوت هستند. سوسک های تاول زا در کشورهای جنوبی و غربی یک مشکل اساسی هستند و گاهی در منطقه میانه غربی به ویژه در سال های خشکسالی یا بعد از خشکسالی مشکل ساز هستند.

چندین گونه در میانه غربی وجود دارد که از نظر اندازه و رنگ متفاوت هستند، اما به راحتی توسط بدن های دراز ، باریک ، استوانه ای و نرم آنها تشخیص داده می شود. ناحیه "گردن" باریک تر از بیشتر سوسک ها است.سوسک تاول زا خاکستری
سوسک تاول زا خاکستری

سوسک تاول زا حاشیه ای
سوسک تاول زا حاشیه ای

سوسک تاول زا سیاه
سوسک تاول زا سیاه

سوسک تاول زا راه راه
سوسک تاول زا راه راه

محل تجمع این سوسک ها غالبا در قسمت وسط مزرعه می باشد و به سمت خوشه گیاه گرایش پیدا می کنند. اسپری ها برای کنترل این آفات به طور کلی موثر نیستند زیرا کانتاریدین یک ترکیب بسیار پایدار است و سوسک های مرده را می توان در یونجه برداشت کرد. از آنجا که جمعیت سوسک در طول فصل افزایش می یابد، صاحبان اسب باید در هنگام الوده شدن یونجه به سوسک ها، از خرید یونجه چین اول و اوایل دوم خودداری کنند. برداشت محصولات زراعی قبل از گلدهی و نگه داری غرفه های علف های هرز باعث کاهش جمعیت سوسک خواهد شد.

اثر سوسک تاول زا بر بدن انسان
اثر سوسک تاول زا بر بدن انسان

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.