تاریخ انتشار: ۱۹:۳۹:۱۰ | پنجشنبه, ۱۰ / اسفند / ۱۳۹۶ 0 نظرها

تحلیلی بر اظهارات رئیس‌جمهوری ؛ توسعه گلخانه راه برون‌رفت از تنش آبی

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در اخبارکشاورزی توسط aranjbarha نمایش ها: 560 0 0
 • پرینت صفحهچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • حسن روحانی به عنوان رئیس دولت و مدیر ارشد اجرایی کشور با آگاهی از فرایندهای حاصل از تنش‌های آبی کشور، هرمزگان را بهانه قرار می‌دهد تا درباره اثرات طرح‌های نوین در صنعت کشاورزی بگوید که خوشحال است. او خبر داده که از ۱۷۰ هزار هکتار اراضی کشاوزی در این استان بیش از ۱۰۰ هزار هکتار به سیستم نوین آبیاری مجهز شده است و هرمزگان را استانی سرآمد در این زمینه عنوان کرده است.

  وعده رئیس‌جمهوری البته امیدوار‌کننده است. او با بیان اینکه برای سه سال آینده ۳۴ هزار هکتار با اعتبار ۴۸۰ میلیارد تومان متصل به پروژه نوین آبیاری خواهد شد، یادآور شده است که این استان برای طرح گلخانه‌های وسیع آمادگی دارد.

  اظهارات رئیس‌جمهوری درباره «مد نظر قرار دادن طرح‌هایی برای ۳۰۰ هکتار گلخانه» از جمله پیش‌بینی‌های کلانی است که در مواجهه با شرایط سخت بی‌آبی می‌تواند راهگشا باشد که در صنعت کشاورزی قابل اجرا است. رئیس دولت، تلاش دارد با تزریق تفکر مدیریت منابع آبی در روزگار ورشکستگی آب، هم از هدررفت بیشتر آب جلوگیری کند هم اینکه با بهره‌گیری از صنعت کشاورزی، رونقی به وضعیت اشتغال بدهد. او در تایید این مدعا گفته است که «در این زمینه با کمک کشاورزان و کارآفرینان قدم بزرگی برمی‌داریم.»

  نگاهی به تحولات مدرن کشاورزی به خصوص در مساله آبیاری کشاورزی، نشان می‌دهد این تحولات که مبتنی بر تکنولوژی نوین است، مناسب کشورهای کم‌آب و دارای تنش‌های شدید آبی است. چرا که به رغم بروز بحران‌های آبی نمی‌توان از تولیدات کشاورزی دست برداشت چرا که مسأله امنیت غذایی موضوع ساده‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین با مرور آماری از وضعیت زمین‌های تحت آبیاری در جهان متوجه می‌شویم که ایران تا چه اندازه، محتاج توسعه سیستم‌های نوین ابیاری در روزگار خشکیدگی سرزمینی است. بنابر آمارهای رسمی نهادهای بین‌المللی، «فقط ۱۵ درصد از زمین‌های کشاورزی دنیا تحت آبیاری قرار دارند و ۸۵ درصد بقیه به صورت دیم و بدون آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند اما نیمی از تولیدات کشاورزی و غذای مردم جهان از همین زمین‌های آبی حاصل می‌شود که این خود نشان‌دهنده اهمیت و نقش آبیاری در بخش کشاورزی است.»

  مطالعات تخصصی در حوزه کشاورزی و به خصوص آبیاری نشان می‌دهد، آب به خودی خود عامل تولید کشاورزی نیست، بلکه آب با انتقال مواد مغذی خاک از طریق ساختار فیزیولوژیکی سبب رشد گیاهان می‌شود و این مطالعه علمی نشان می‌دهد تا چه اندازه آبیاری نوین در توسعه کشاورزی و تولید مواد غذایی مناسب، می‌تواند موثر باشد و به همان اندازه شیوه‌های کلاسیک و سنتی غرق‌آبی می‌توانند سرزمینی مثل ایران را به ورشکستگی آبی و مرگ سرزمینی مبتلا کنند.

  «اولین شواهد علمی ثبت شده در مورد هیدرو‌پونیک مربوط به جان ون هلموت بلژیکی است و پس از آن جان وودوارد انگلیسی گیاهان را در آبی که حاوی انواع متعددی از خاکها بود، کشت کرد و فهمید بهترین رشد در مخلوطی صورت می‌گیرد که حاوی مقدار بیشتری خاک است و نتیجه گرفت که رشد گیاه حاصل موادی است که از خاک در آب حل شده است و در اختیار گیاه قرار گرفته است و خود آب به تنهایی قادر به بر آورده کردن نیازهای گیاه نیست

  منبع : ایانا
  اخرین ویرایش: ۰۰:۰۰:۰۰ | دوشنبه, -۲۶ / / -۶۲۱
  اشتراک
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...