تاریخ انتشار: ۲۱:۵۶:۱۷ | شنبه, ۵ / اسفند / ۱۳۹۶ 0 نظرها

جهادکشاورزی مصرف محلول سم را به 40 لیتر در هکتار کاهش می دهد

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در اخبارکشاورزی توسط aranjbarha نمایش ها: 597 0 0
 • پرینت صفحهچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • «کامبیز عباسی» روز شنبه در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه بین المللی تهران که تا هشتم اسفند ماه جاری برپاست، افزود: در گذشته 400 لیتر محلول سم در هکتار در اراضی کشاورزی استفاده می شد که با استفاده از سمپاش توربین های زراعی این میزان را به 200 لیتر در هر هکتار رسانده ایم و تلاش داریم باز هم آن را کاهش دهیم.
  وی اظهار داشت: یکی دیگر از سیاست های این وزارتخانه این است که با مناسب شدن سرعت عملیات سمپاشی و افزایش روش عرض بوم ها، شاهد لهیدگی محصولات تولیدی نباشیم.
  عباس ادامه داد: این بدان معنی است که بوم هایی که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند بین مضارب 6 هشت تا 12 هستند و سعی داریم آن را به بیش از 30 متر برسانیم تا با یک بار تردد ماشین بتوانیم سطح و حجم وسیعی را سمپاشی کنیم.
  وی اضافه کرد: یکی از این سمپاشی ها، سمپاش پنج هزار لیتری است که توسط تولیدکننده داخلی در حال تولید است.
  رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی یکی از مشکلات فعلی این بخش را استفاده کشاورزان از یک نازل برای تمامی عملیات سمپاشی دانست و افزود: یکی از روش های دیگر ما برای بهبود این وضعیت، استفاده از نازل های مخصوص برای مبارزه با آفات، بیماری ها و علف های هرز است. 
  به گفته وی، قُطر ذرات سم در هریک از عملیات سمپاشی متفاوت است و باید با قطرهای متفاوت پاشیده شود تا اثر گذاری بالایی داشته باشد. 
  عباسی به کشاورزان توصیه کرد: برای عملیات سمپاشی از نازل های سه تا چهارگانه با دبی (حجم) و قطر ذرات مختلف استفاده کنند. 

  ** ارایه تسهیلات ارزان قیمت 4 تا 6 درصدی برای بهبود سمپاشی بخش کشاورزی 
  وی یکی از اولویت های معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی را بکارگیری از نازل های جدید دانست و افزود: استفاده از این نازل ها مشمول تسهیلات کم بهره در فرایند تولید می شود. 
  این مقام مسئول گفت: اگر کشاورزان روش های مرسوم سنتی را کنار بگذارند و به سمت فناوری های نوین بروند، می توانند علاوه بر خط اعتباری بخش مکانیزاسیون از تسهیلات کم بهره فناوری های نوین با کارمزد 4 تا 6درصد بهره مند شوند. 
  عباسی با تاکید بر اینکه صنعت ماشین های کشاورزی ما به رشد قابل ملاحظه ای رسیده است، افزود: در واقع قیمت ماشین های بخش کشاورزی تولید داخل در مقایسه با ماشین آلات اروپایی در برخی موارد بین یک چهارم تا یک ششم است که به سود کشاورزان خواهد بود. 
  وی با بیان اینکه 95 درصد سرمایه گذاری ها در صنعت ماشین های کشاورزی تولید داخل انجام می شود، اظهار داشت: به طور مثال قیمت یک دستگاه ماشین کشاورزی تولید داخل ممکن است 50 میلیون تومان برای یک کشاورز تمام شود در حالی که قیمت همان ماشین با برند اروپایی می تواند بین 200 تا 250 میلیون تومان باشد. 
  وی از دیگر عوامل موثر در سمپاشی بخش کشاورزی را وجود مخازنی برای شستن دست کاربر، شست و شوی مخزن داخل ماشین (برای جلوگیری از اختلاط سموم با یکدیگر) و همچنین مخزن پیش همزن برای یکنواخت کردن سم در فضای دستگاه عنوان کرد. 
  وی اضافه کرد: این نمایشگاه می تواند مکانی برای حضور تمامی کشاورزان و ارتقای دانش آنان از وجود ماشین آلات و تکنولوژی های جدید باشد. 
  به گفته رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی، در حاشیه این نمایشگاه نشست مکانیزاسیون کشاورزی برای کشاورزان منتخب از همه استان ها برگزار می شود. 
  رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی افزود: اکنون در حوزه ماشین آلات کشاورزی دارای 250 شرکت و در حوزه لوازم و تجهیزات آبیاری حدود 300 شرکت فعال داریم. 
  اخرین ویرایش: ۰۰:۰۰:۰۰ | دوشنبه, -۲۶ / / -۶۲۱
  اشتراک
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...