تاریخ انتشار: ۲۱:۵۰:۳۹ | شنبه, ۵ / اسفند / ۱۳۹۶ 0 نظرها

معاون وزیر جهادکشاورزی: بهره وری آب سالانه 6درصد افزایش می یابد

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در اخبارکشاورزی توسط aranjbarha نمایش ها: 426 0 0
 • پرینت صفحهچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • «علی‌مراد اکبری» روز شنبه در افتتاحیه دومین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی تهران ماشین‌آلات، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین‌آبیاری که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران در حال برگزاری است، افزود: در سال های اخیر عزم خوبی در کشور برای افزایش بهره‌وری در مصرف آب ایجاد شده است.
  وی اظهار داشت: بهینه سازی تولید محصولات کشاورزی تنها به مدیریت مصرف آب محدود نمی شود بلکه به عوامل دیگری مانند ماشین ‌آلات کشاورزی، سم و بذر و کود مناسب و بهره‌وری منابع انسانی بستگی دارد. 
  این مقام مسئول تصریح کرد: وضعیت منابع آبی ایران به خاطر خشکسالی‌های اخیر به شدت افت کرده و لازم است تمام مسئولان، دست‌ اندرکاران، دانشگاهیان، تولیدکنندگان و شرکت ‌های دانش ‌بنیان کشور به سمت شرایطی بروند تا امکان افزایش بهره‌وری آب در کشور ایجاد شود تا از مشکل کم آبی عبور کنیم. 
  وی با اشاره به این که نسل فعلی، نسل پر مسئولیفتی برای حفظ منابع طبیعی کشور است، اظهار داشت: اگر نتوانیم منابع آب و دارایی‌های موجود را مدیریت کنیم نسل‌های آینده با مشکلات جدی رو به رو می‌ شوند. 
  به گفته وی، ارتقای تکنولوژی ‌های جدید در مدیریت مصرف آب موثر هستند و برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش مصرف آب داشته باشد. 
  اکبری گفت: توان و ظرفیت خوبی برای تولید ماشین ‌آلات کشاورزی و آبیاری در کشور ایجاد شده به شکلی که امروز 95 درصد پروژه‌های کشور در روش ‌های نوین آبیاری توسط تولیدات داخلی تامین می‌شود. 
  وی توان تولید بخش کشاورزی به روش های نوین آبیاری را سالانه بالغ بر 500 هزار هکتار برآورد کرد.
  اکبری گفت: طبق برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی در سال 96 اجرای 256 هکتار روش‌های نوین آبیاری به ما تکلیف شد که توانستیم تا به امروز 290 هزار هکتار را اجرایی کنیم و بقیه در دست اجراست. 
  وی با بیان اینکه تاکنون 145 هزار هکتار آبیاری نوین در سال جاری اجرا شده است، افزود: امیدواریم تا پایان سال مالی جاری تعهدات خودمان را در سال 96 به بهره‌برداران تحویل دهیم. 
  معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه رویکرد ما به سمت آبیاری‌های میکرو (آبیاری نواری) است، ادامه داد: این روش آبیاری بهره‌وری بالایی دارد و این مهم در مزارعی که قابلیت اجرا دارند، عملیاتی می شود. 
  وی تصریح کرد: در بخش تولید گندم در سال جاری 40 هزار هکتار آبیاری تحت فشار با استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری داشتیم و رکورد تولید گندم کشور به صورت میکرو به بیش از 13.5 میلیون تولید در هکتار رسیده است. 

  ** آمادگی ایران برای صدور خدمات فنی مهندسی کشاورزی
  معاون وزیر جهادکشاوری با بیان اینکه با برخی از کشورهای همجوار مانند افغانستان و عراق جلساتی برای صدور خدمات فنی و مهندسی داشته‌ایم، افزود: توان تولید تجهیزات آبیاری ما در کشور بالاست که با ایجاد انجمن‌های قوی بخش خصوصی ما می‌تواند به این کشورها خدمات فنی مهندسی ارایه دهد. 
  وی یادآورشد: وزیر جهادکشاورزی ایران در جلسه ای با همتای عراقی خود برای ارایه خدمات فنی مهندسی اعلام آمادگی کرد تا بتوانیم به این کشور پس از ویرانی هایی که داعش در زیرساخت های آن ایجاد کرد، کمک کنیم.
  دومین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی تهران ماشین ‌آلات، نهاده‌ ها و سیستم‌ های نوین ‌آبیاری از پنجم تا هشتم به مدت چهار روز در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا خواهد بود. 
  در این نمایشگاه در مجموع بیش از 200 شرکت داخلی و خارجی انواع ماشین‌ آلات کشاورزی، لوازم و تجهیزات‌ آبیاری را ارایه می دهند که نزدیک 50 مورد از این شرکت های خارجی از کشورهای نروژ، ترکیه و چین هستند.
  اخرین ویرایش: ۰۰:۰۰:۰۰ | دوشنبه, -۲۶ / / -۶۲۱
  اشتراک
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...