تاریخ انتشار: ۱۷:۲۷:۵۶ | چهارشنبه, ۲ / اسفند / ۱۳۹۶ 0 نظرها

پرورش 50 گونه گیاه دارویی دربیش از 5 میلیون هکتار عرصه طبیعی

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در اخبارکشاورزی توسط aranjbarha نمایش ها: 485 0 0
 • پرینت صفحهچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • فریبرز غیبی روز چهارشنبه در گردهمایی تبیین سیاست های اجرایی حفاظت، احیا، توسعه و بهره برداری و صادرات محصولات جنگلی و مرتعی (غیرچوبی) و گیاهان دارویی در مرکز آموزش دکتر جوانشیر کرج، افزود: حدود 2 هزارو 300 گونه گیاه دارویی در عرصه های طبیعی کشور تولید می شود که با احتساب برداشت های بهاری در رویشگاه ها، سالانه 20 میلیون تن برداشت داریم. 
  ** توسعه 500 هزار هکتاری گیاهان دارویی در مستثنیات 
  مشاور رئیس سازمان جنگل ها به برنامه ششم توسعه در خصوص گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: در این برنامه قرار است بر اساس سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی که در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تصویب شده سطح مستثنیات گیاهان دارویی که توسط کشاورزان و روستاییان به حدود 500 هزار هکتار برسد، لیکن برنامه وزارت جهاد کشاورزی حدود 250 هزار هکتار است. 
  وی افزود: همچنین در این برنامه سهم سازمان جنگل ها در طرح توسعه گیاهان دارویی 100 هزار هکتاربوده که قرار است رویشگاه های گیاهان دارویی را با مشارکت مردم و جوامع محلی توسعه بدهیم. 
  مجری طرح توسعه گیاهان دارویی اضافه کرد: علاوه بر این برنامه ای که در سازمان جنگل ها برای گیاهان دارویی پیش بینی کرده ایم، در قالب اجرای طرح های مرتعداری در سطح حدود 9 میلیون و 600 هزار هکتار است تا بتوانیم در جهت مدیریت بهینه عرصه ها آن گیاهانی که دارای ارزش اقتصادی هستند را با کمک مرتعداران احیاء کنیم ضمن آنکه ازفشار دام بر روی عرصه ها کاهش می یابد. 
  وی گفت: به رغم اینکه ما در کشوری با وضعیت اقلیمی نامناسب از لحاظ خشکی و وضعیت آب و بارندگی قرار داریم ولی از 13 اقلیم دنیا 11 اقلیم را دارا هستیم و بسیاری از گونه های گیاهی را در کشورمان داریم به طوری که بیش از 8 هزار گونه گیاه دارویی در کشور می روید که 2300 گونه آن دارای خاصیت دارویی هستند. 
  غیبی از آنغوزه، باریجه، گل محمدی، انواع آویشن، انواع مرزه، مورد، علف مار، سماق و... به عنوان بخشی از گیاهان دارویی نام برد و افزود: از نمونه این گیاهان می توان به زعفران نیز اشاره کرد که درجهان رتبه اول را داریم. 
  مدیر کل دفتر جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها ادامه داد: یکی از برنامه های این سازمان، اجرای طرح توسعه جنگل کاری اقتصادی با مشارکت مردم است. 
  وی افزود: در اجرای این طرح 815 هزار هکتار توسعه جنگل کاری در کشور برای افزایش سطح جنگل ها و پوشش سبز کشور با مشارکت مردم انجام می شود که در این طرح اجازه می دهیم که گونه های دارویی کشت، احیاء و توسعه پیدا کنند تا بتواند توجیه اقتصادی برای این مردم داشته باشد. 
  مشاور رئیس سازمان جنگل ها بیان داشت: از جمله گونه هایی که در طرح جنگلکاری اقتصادی به کار می روند می توان به انواع بادام، بنه، زالزالک، گیلاس وحشی، انار وحشی، انجیر، نسترن و ... نام برد که این گونه ها علاوه بر اینکه میوه آن ها مورد مصرف قرار می گیرد برگشان مثل برگ مورد و برگ کنار می تواند توجیه اقتصادی خوبی برای مجریانی که بخواهند در این طرح شرکت کنند، داشته باشد. 
  مجری طرح توسعه گیاهان دارویی کشور با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه سهم سازمان جنگل ها در توسعه گیاهان دارویی 100 هزار هکتار است، گفت: بر همین اساس سالانه باید حدود 20 هزار هکتار توسعه داشته باشیم این در حالی است که این رقم بسیار ناچیز است و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده این رقم تا سالی 100 هزار هکتار هم می تواند افزایش یابد. 

  **سهم صادرات گیاهان دارویی ایران کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است 
  مدیرکل دفتر مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت که سهم صادرات ایران در بخش گیاهان دارویی کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است. 
  ابوالفضل یاوری دراین همایش افزود: سهم تجارت جهانی سالانه از صادرات محصولات گیاهان دارویی حدود 124 میلیارد دلار بوده و سهم کشور ما حدود 440 میلیون دلار است که این مقدار کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است. 
  وی با بیان اینکه سرانه مصرف گیاهان دارویی در ایران حدود یک کیلوگرم است، اظهار داشت: براین اساس، ایران بر روی 170 نوع گیاه دارویی سرمایه گذاری کرده است. 
  وی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 35 هزار هکتار در کشورعملیات کشت و توسعه گیاهان دارویی داشته ایم، گفت: تاپایان امسال باید 20 درصد طرح های مرتعداری بازنگری شود و با توجه به اقتصادی شدن طرح های مرتعداری و تلفیقی استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی باید مدنظر قرار گیرد. 
  یاوری در ادامه به وضعیت مراتع کشور اشاره کرد و گفت: در سطح کشور 74.8 میلیون هکتار مرتع وجود دارد که حدود 190 هزار بهره بردار با 5 میلیون جمعیت که معیشت آن ها وابسته به مرتع است در این عرصه ها فعالیت می کنند. 
  وی با بیان اینکه این برنامه به استان ها ابلاغ شده، گفت: در سال 96 حدود 43 هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در سطح مراتع داشتیم که در قالب حدود 736 سامانه عرفی انجام شد و این در حالی است که در سال 95 هم حدود 35 هزار هکتار کشت گیاهان دارویی با حدود 271 سامانه عرفی انجام شد. 
  یاوری با بیان اینکه 30 هزار گونه گیاهی در جهان وجود دارد، اظهار داشت: ایران دارای 8 هزار گونه گیاهی است که حدود 2400گونه گیاهی آنها دارای ارزش دارویی می باشد. 
  وی با اشاره به اینکه تا کنون توانسته ایم برای 140 گونه گیاهی برنامه ریزی کنیم یکی از معضلات اصلی در این بخش را صادرات خام این گیاهان دانست و افزود: برای رفع این معضل نیاز است به زنجیره تامین، تولید و فراوری این گونه ها توجه ویژه ای شود و با آموزش بهره برداران در بسته بندی هم این زنجیره را تکمیل کنیم. 
  وی گفت: به رغم اینکه سالانه حدود 20 میلیون تن گیاهان دارویی، علوفه ای، صنعتی و... در مراتع کشور تولید می شود که حدود 9 میلیون تن گونه های علوفه ای است . 
  این مسئول اظهار داشت : در دهه اخیر به علت خشکسالی ها میزان تولید گیاهان دارویی و علوفه ای طبیعی کشور با حدود 1.7 میلیون تن کاهش از 10.7 میلیون تن به 9 تن رسیده است . 
  وی میزان تولید گیاهان دارویی کشور را سالانه حدود 4 هزار تن اعلام کرد. 
  یاوری میزان کشت گیاهان دارویی در عرصه های زراعی در سال را حدود 178 هزار هکتار عنوان کرد
  اخرین ویرایش: ۰۰:۰۰:۰۰ | دوشنبه, -۲۶ / / -۶۲۱
  اشتراک
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...