تاریخ انتشار: ۲۳:۱۱:۱۳ | شنبه, ۲۸ / بهمن / ۱۳۹۶ 0 نظرها

مشاور وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: اختصاص بیش از سه هزار میلیارد تومان به توسعه سامانه های نوین آبیا

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در اخبارکشاورزی توسط aranjbarha نمایش ها: 607 0 0
 • پرینت صفحهچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • عباس زارع روز شنبه در نشست خبری خود که در محل معاونت آب و خاک برگزار شده بود افزود: از این میزان اعتبار مبلغ دو هزار و 275 میلیارد تومان از محل بودجه سنواتی و حدود ٨٤٠ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تخصیص خواهد یافت.
  وی اضافه کرد: تاکنون از محل صندوق توسعه ملی حدود ٩٠ درصد و از محل بودجه سنواتی حدود ٢٣ درصد اعتبارات تخصیص یافته که در مجموع حدود ٤١ درصد اعتبارات می شود.
  وی با بیان این که اجرای توسعه سامانه های نوین آبیاری، سالانه به میزان ٢٥٠ هزار هکتار در برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، تصریح کرد: امسال برنامه تجهیز ٢٨٥ هزار هکتار از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری در دستور کار بود که از این میزان ١٤٠ هزار هکتار آن تجهیز و تحویل داده شده است.
  مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: با تجهیز شدن این مساحت از اراضی آبی کشور به سامانه نوین آبیاری؛ یک میلیارد و 250 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی می شود.
  به گفته وی، چنین اقداماتی منجر به افزایش ٣٠ درصدی تولید محصولات کشاورزی و کاهش ٣٠ درصدی مصرف کود و سموم شیمیایی می شود.
  وی با اشاره به این که از ابتدای اجرای طرح سال ۶۹ تاکنون، یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است، اظهارداشت: این اقدام صرفه جویی در مصرف ۷.۵ میلیارد مترمکعب آب را به همراه داشته است.
  وی از در دستور کار قرار گرفتن توسعه آبیاری های زیرسطحی و موضعی از سال آینده خبرداد و تصریح کرد: ۳۰هزار هکتار از مزارع گندم و جو تحت آبیاری تیپ قرار گرفته است.

  ** آغاز طرح هوشمندسازی سامانه‌های نوین آبیاری در کشور 
  مجری طرح سامانه‌های آبیاری از آغاز طرح هوشمندسازی سامانه های نوین آبیاری در کشور خبرداد و گفت: در این طرح به کشاورزان زمان دقیق آبیاری و میزان آب مورد نیاز به طور دقیق اعلام می شود.
  وی تصریح کرد: این طرح موضوع جدیدی در دنیاست که اکنون به صورت آزمایشی در استانهای فارس و قزوین عملیاتی شده است.
  به گفته وی، طی ارزیابی‌هایی صورت گرفته با مراکز تحقیقات شرکتهای دانش‌بنیان مذاکراتی شده و تا امروز 20 شرکت دانش‌بنیان و افراد حقیقی برای این طرح اعلام آمادگی کردند.
  وی اظهارداشت: ۱۰ درصد از هزینه‌های توسعه سیستم‌های نوین آبیاری مربوط به هوشمندکردن این سیستم ها است که در این ارتباط در حال همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم.
  به گفته زارع، ۸.۷ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور باید تحت سامانه‌های نوین آبیاری قرار گیرد بنابراین تاکنون ۲۰ درصد از اراضی کشور تحت آبیاری‌های نوین قرار گرفته‌اند که این رقم بدون در نظر گرفتن مناطق گرمسیری و خوزستان است.
  این مقام مسئول تصریح کرد: از سال 69 تاکنون آبیاری اراضی کشاورزی استان های هرمزگان ۶۲ درصد، چهارمحال بختیاری 44.5 درصد، همدان ۴۳ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۴۰ درصد و کردستان ۳۹ درصد به سامانه‌های نوین آبیاری تبدیل شده است.
  مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش بهره وری آب و خاک و تولید پایدار محصولات کشاورزی برنامه های راهبردی را در طول دولت های یازدهم و دوازدهم اجرا کرده است، گفت: یکی از این اقدامات توسعه سامانه های نوین آبیاری است که طبق برنامه اجرا در چهار هزار هکتار در نظر گرفته شده است.
  وی اضافه کرد: تلاش داریم برای توسعه سامانه های نوین آبیاری آگاهی مردم را افزایش دهیم تا بهره برداران از مزایای این طرح بیشتر اطلاع داشته باشند.

  ** برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی سیستم های نوین آبیاری 
  مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: دومین نمایشگاه بین المللی سیستم های نوین آبیاری ایران از پنجم تا هشتم اسفندماه جاری در تهران در فضای پنج هزار مترمربع برگزار می شود. 
  وی افزود: در این نمایشگاه تاکنون ۶۰ شرکت داخلی و ۱۰ شرکت خارجی از کشورهای سوئیس، تایوان، ترکیه، چین، ایتالیا و فرانسه اعلام آمادگی کرده اند.
  وی اظهارداشت: این نمایشگاه لوله و اتصالات پلی اتیلن، شیرآلات صنعتی، انواع آبپاش و تجهیزات آبیاری تحت فشار، لوله و اتصالات ، تولید مخازن و محصولات پلی اتیلن، انواع نوارهای آبیاری قطره ای، دستگاه های جوش و اتصالات ، آزمایشگاه تخصصی پلیمر ، طراحی آنالیز تولید تجهیزات و اجرای سیستم های نوین آبیاری، تولید و عرضه ماشین آلات آبیاری ، مصلح ژئوسنتتیک، اتوماسیون آبیاری ، طراحی و اجزای استخرهای ذخیره سازی آب ، مه پاش های آبیاری، خدمات فنی و مهندسی و مشاوره عرضه می شود.
  اخرین ویرایش: ۰۰:۰۰:۰۰ | دوشنبه, -۲۶ / / -۶۲۱
  اشتراک
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...