تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶:۳۲ | دوشنبه, ۱۸ / دی / ۱۳۹۶ 0 نظرها

کاهش بی‌سابقه بودجه خرید گندم در سال ۹۷

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در اخبارکشاورزی توسط aranjbarha نمایش ها: 446 0 0
 • پرینت صفحهچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران کلیات بودجه سال 97 را نشانه دوری از تدبیر در تدوین بودجه دانست و گفت: بندهایی در این بودجه گنجانده شده است که با وجود عدم برخورداری از درآمدزایی بالا برای دولت، در اذهان عمومی حساسیت‌هایی را ایجاد کرده است و نقاط مثبت بودجه را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.
  کاوه زرگران حذف دهک‌های پردرآمد جامعه از پرداخت یارانه را یکی از نقاط مثبت بودجه 97 بیان کرد و گفت: پرداخت یارانه فشار هزینه‌ای بسیار بالایی را برای دولت دارد و در هر صورت دهک‌های پردرآمد جامعه باید از پرداخت یارانه حذف شوند و این منابع به سمت تولید و اشتغالزایی حرکت کند.
  زرگران همچنین بند «و» از تبصره 5 بودجه سال 97 مبنی بر تسویه بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک‌ها با طلب آنها از دولت را از بندهای مثبت و تاثیرگذار بودجه توصیف کرد که می‌تواند به کارآفرینان و فعالان اقتصادی کمک کند.
  وی گفت: با این وجود، موارد ریزتری در بودجه، از قبیل افزایش عوارض خروج از کشور که درآمدزایی بالایی نیز برای دولت به همراه ندارند، توانستند با ایجاد جو روانی منفی ناشی از پیش‌بینی‌های مختلف نسبت به اثرات تورمی بودجه، بر ایجاد فضای نارضایتی عمومی دامن زنند.
  وی همچنین ورود دولت به بازار سرمایه و استفاده از منابع آن را عمدتاً به منظور تامین نقدینگی لازم خرید تضمینی دانست و گفت: این مورد در صورت رشد بازار سرمایه قابل دفاع بود ولی در شرایط فعلی قطعاً ورود دولت به بازار سرمایه، سهم ناچیز بخش خصوصی در تامین سرمایه کشور را محدودتر خواهد کرد.
  رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران همچنین لحاظ نرخ ارز 3500 تومانی در بودجه سال 97 را نشانه ای از عدم عزم دولت برای تک‌نرخی کردن ارز در سال آتی بیان کرد و گفت: یکی از نقاط بسیار مبهم در این بودجه تفاوت نرخ ارز مبادلاتی با نرخ ارز بازار است که تعیین تکلیف نشده است و کلیات بودجه به روشنی گویای عدم عزم جدی دولت برای کوچک شدن و بازکردن فضا برای بخش خصوصی است.
  رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران افزود: بر اساس لایحه بودجه 97، وزارت جهاد کشاورزی معادل 456 میلیارد و 200 میلیون تومان از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی در بخش‌های مختلف درآمد کسب می‌کند که عمده آن مربوط به طرح‌های منابع طبیعی، تفاوت کالاهای وارداتی کشاورزی، عوارض واردات میوه، سبزیجات و سموم کشاورزی است.
  کاوه زرگران با استناد به کاهش چشمگیر درآمد این وزارتخانه از محل اخذ عوارض و تفاوت واردات انواع محصولات کشاورزی در لایحه بودجه سال 97 کشور، افزود: در لایحه بودجه سال 96، بیش از 1085 میلیارد تومان درآمد برای وزارت جهاد کشاورزی از محل اخذ عوارض، تعرفه و تفاوت واردات انواع محصولات کشاورزی پیش‌بینی شده بود که این میزان در سال 1397 به 220 میلیارد تومان کاهش یافته است. از این رو، این نگرانی احساس می‌شود که سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای سال آینده چیست و آیا قرار است که برای جبران درآمدهای این وزارتخانه، از طرق غیرمدون عوارض مختلف کسب شود؟
  وی سپس به ردیف یارانه گندم و نان در لایحه بودجه سال 97 کشور اشاره کرد و گفت: در این لایحه، 50 هزار میلیارد ریال در ردیف‌های مختلف برای خرید تضمینی گندم پیش‌بینی شده که 33 هزار میلیارد ریال آن از محل درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و 17 هزار میلیارد ریال از ردیف‌های عمومی پیش‌بینی شده است.
  عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، افزود: این رقم در حالی در بودجه پیش‌بینی شده است که اگر با فرض اینکه دولت حداقل 8 میلیون تن گندم را برای تامین نیاز داخلی کشور در 97 از کشاورزان به قرار کیلویی حداقل 1400 تومان خریداری کند، باید حداقل بیش از 11 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم در نظر بگیرد.
  به گفته زرگران، در لایحه بودجه سال 97 کشور پیش‌بینی شده 97 هزار میلیارد ریال اوراق اسناد خزانه اسلامی به فروش رود تا بخشی از آن صرف خرید تضمینی شود. این در حالی است که در سال 96 بیش از 114 هزار میلیارد ریال از کشاورزان گندم خریداری شده که 60 هزار میلیارد ریال آن از محل اعتبارات بودجه تخصیص یافت و 33 هزار میلیارد ریال مستقیم از خزانه‌داری کل کشور تامین شده است.

  منبع: تسنیم
  اخرین ویرایش: ۰۰:۰۰:۰۰ | دوشنبه, -۲۶ / / -۶۲۱
  اشتراک
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...